preloader

هر آنچه باید در مورد ساخت طلا و زیورآلات بدانید

جواهری صم
ساخت طلا و زیورآلات

عنوان مطالب

هر آنچه باید در مورد ساخت طلا و زیورآلات بدانید

ساخت طلا ازجمله حرفه‌هایی است که قدمتی به‌ اندازه‌ی تاریخ دارد. افراد در این شغل همواره در تلاش برای ساخت محصولاتی ازجمله جواهر، ظرف و حتی اکسسوری منزل بوده‌اند. این اقدامات تا اکنون ادامه داشته با این تفاوت که تمرکز، بیشتر بر روی آماده‌سازی این فلز گران‌بها، برای تولید انواع طلا ازجمله گردنبند، انگشتر، دستنبد و گوشواره است. این کار می‌تواند برای افرادی که جزئی‌نگر هستند و علاقه به طراحی دارند درآمد قابل‌توجهی را به همراه داشته باشد.

از طرفی این کار به دلیل تخصصی بودن و تقاضای روزافزون برای مدل‌های لوکس جواهرات تا اشباع شدن فاصله بسیار زیادی دارد. ازاین‌رو می‌توان در مورد امنیت شغلی و همیشگی بودن آن با اطمینان بیشتری صحبت کرد. ساخت طلا دارای جزئیات فراوانی است که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. درصورتی‌که به این حرفه علاقه دارید این نوشته می‌تواند دید بسیار خوبی به شما بدهد.

کلیاتی در مورد ساخت طلا

ساخت طلا را می‌توان مجموعه‌ای از اقدامات در نظر گرفت که به‌موجب آن و با استفاده از فلزات گران‌بها مانند طلا، نقره، پلاتین و غیره زیورآلاتی متنوع طراحی و تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین الزاماتی که برای این حرفه وجود دارد، آشنایی با سنگ‌های قیمتی است. درواقع برای طراحی منحصربه‌فرد، این مدل سنگ‌ها بسیار کاربردی هستند.

به‌طورکلی برای تولید طلا، کارهایی از قبیل برش دادن، پر کردن، چکش‌کاری، ایجاد خم و البته ریختگری فلزات، انجام می‌گیرد. ناگفته نماند قرار دادن سنگ‌های قیمتی برای تزیین هر چه بیشتر و بهتر، خود نیاز به مهارت قابل‌توجهی دارد.

شاید این سؤال برایتان ایجاد شده باشد که قدم اول برای آموختن ساخت طلا چیست؟ باید بیان شود اگر این کار نیاز به پیش‌زمینه‌ای داشته باشد، آن آشنایی با مباحث مربوط به طراحی است. حداقل می‌توان گفت که تولید طلا با طراحی آن شروع می‌شود. بعدازاین مرحله است که می‌توان در مورد مسائل فنی صحبت نمود.

برای جمع‌بندی این بخش شایان‌ذکر است که ساخت طلا گستره وسیعی از مهارت‌ها را شامل می‌شود؛ اما مهم‌ترین مسئله تسلط بر روی دستان و داشتن چشمانی قدرتمند است.

ساخت طلا و زیورآلات

معرفی 3 ابزار مهم برای ساخت طلا

در ساخت طلا ابزارهای متعددی دخیل هستند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چرخ نورد، اسمیت، دستگاه پرداخت، تجهیزات مربوط به آبکاری، ریچه و تخته نسوز اشاره کرد. بررسی تمامی این موارد شاید از حوصله این بحث خارج باشد. به همین دلیل سه مورد از پرکاربردترین این تجهیزات موردبررسی قرار گرفته‌اند.

1. استفاده از چرخ نورد جهت ساخت طلا

برای ساخت طلا، شکل‌دهی فلز یک فرآیند بسیار ضروری است. برای ایجاد ورق و یا مفتول از شمش طلا و یا سایر فلزات موردنظر، از دستگاه چرخ نورد استفاده می‌شود. گفتنی است که این دستگاه معمولاً در مدل دستی و برقی در دسترس است. در چرخ نورد، غلتک‌هایی تعبیه شده است که با قرار دادن شمش فلزات در بین آن‌ها، ضخامت و به‌طورکلی شکل آن‌ها تغییر می‌کند.

2. سوهان و نقش آن در ساخت طلا

سوهان ابزار دیگری است که استفاده از آن در فرآیند تولید طلا اهمیت فراوانی دارد. در حقیقت سوهان‌کاری ازجمله اقداماتی است که نیاز به مهارت دستی زیادی دارد؛ اما خود این وسیله نیز باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا کار با آن راحت‌تر باشد.

عموماً از سوهان برای از بین بردن اضافاتی که در اثر اره کاری به وجود آمده است استفاده می‌شود. این ابزار برای شکل دادن فلزات نیز کاربرد دارد. سوهان‌ها در انواع مختلفی از نرم تا سخت وجود دارند. انتخاب سوهان مناسب به کوتاه‌تر‌ کردن زمان این کار کمک زیادی می‌کند. نکته مهم دیگر فیکس شدن کار در حین سوهان‌کاری است. گیره‌ها ابزارهای متداولی برای این منظور محسوب می‌شوند.

3. دستگاه پرداخت طلا

ساخت طلا و زیورآلات

فرآیند پرداخت در حین پروسه ساخت طلا توسط دستگاه‌های دینام یک‌طرفه و دوطرفه صورت می‌گیرد. دراین‌بین موارد دیگری مانند فرچه‌ها و موادی که به‌منظور جلا دهندگی کاربرد دارند نیز در این مرحله از تولید دخیل هستند.

معمولاً بر روی دستگاه‌های پرداخت، فرچه‌هایی با درجه سختی متفاوت قابل‌نصب است که با در نظر گرفتن شرایط کاری، برای صیقل دادن مورداستفاده قرار می‌گیرند. با توجه به ارزش بسیار زیاد فلز طلا دستگاه‌های پرداخت معمولاً مجهز به سیستم مکنده هستند. این سیستم ذراتی را که در اثر سایش جدا می‌شوند را به داخل خود می‌کشد تا از هدر رفت آن جلوگیری کند. با توجه به آنچه بیان شد، مجهز بودن دستگاه پرداخت به این ویژگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مهارت و الزامات لازم برای ساخت طلا

در بخش‌های قبلی در مورد مهارت‌های که جهت ساخت طلا مطرح است صحبت شد؛ اما با توجه به گستردگی این موارد بهتر است با جزئیات بیشتری به آن‌ها پرداخته شود. برخی از ویژگی‌ها و پارامترهایی که در این حرفه ضروری به نظر می‌رسد در ادامه آمده است.

• مهارت‌های یدی

با صحبت درباره طلا، ظرافت اولین موردی است که در ذهن متبادر می‌شود. در حقیقت به‌منظور ساخت طلا نیاز است با دقت فراوان با قطعات بعضاً مینیاتوری کار و نسبت به شکل‌دهی آن‌ها به روش‌های مختلف اقدام کرد. تمامی این کارها که با دست انجام می‌شوند، نشان‌دهنده‌ی ضرورت تبحر داشتن در این زمینه هستند.

ساخت طلا و زیورآلات

• طراحی همراه با خلاقیت

همان‌طور که قبلاً بیان شد طراحی، لازمه ورود به حرفه ساخت طلا است. از طرفی خلاقیت موردی است که اتصال‌دهنده‌ی این دو وجه است. آنچه تحت عنوان جواهر تولید می‌شود باید حس زیبایی‌دوستی مشتریان را برانگیزد. درواقع در این حرفه حس بینایی افراد چیزی است که باید بتوانید بر آن تأثیر بگذارید.

در دل طراحی، نکات متعددی وجود دارد که منجر به تولیداتی بدیع و نو می‌شود. ترکیب رنگ‌ها، ادغام طرح‌های مختلف و درنهایت رسیدن به یک سبک یکتا، اهدافی هستند که باید در راستای آن‌ها قدم برداشت.

امروزه دوره‌های متفاوتی وجود دارند که آموزش طراحی با دست و کامپیوتر را ارائه می‌دهند. شاید بهتر باشد قبل از ورود به حرفه ساخت طلا در این گونه دوره‌ها شرکت کنید.

• برقراری ارتباط مؤثر با مشتری

در هر حرفه‌ای مشتریان و مصرف‌کنندگان نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. هرچقدر در ساخت طلا و زیورآلات موفق عمل کرده باشید اما در برقراری ارتباط با مشتریان و معرفی محصولات خود استانداردها را رعایت نکنید، اهداف مالی و کاری مشخص‌شده محقق نخواهند شد. ازاین‌رو مهارت‌های ارتباطی برای موفقیت در این حرفه تأثیرگذاری زیادی دارند.

علاوه بر این، الزامات دیگری نیز درزمینه‌ی ساخت طلا وجود دارد که باید موردتوجه قرار گیرند. برخی از آن‌ها شامل:

  • سفارش‌ مواد اولیه موردنیاز و ارزیابی آن‌ها از حیث کیفیت
  • پرداختن به مباحث بازاریابی و تبلیغات
  • توجه به سفارش‌های که ماهیت تعمیری دارند
  • ترسیم فرآیند ساخت قبل از اقدامات عملی
  • توانایی و مهارت لازم برای استفاده از تجهیزات مورداستفاده در حین ساخت طلا
  • بررسی مداوم مدل‌های به‌روز برای ایده گرفتن
  • حفظ دانش فنی در سطحی قابل‌قبول

سخن پایانی

در پایان این مقاله به شناخت نسبی از فرآیند، تجهیزات و مهارت لازم برای ساخت طلا رسیده‌اید. این فعالیت با طلافروشی تفاوت‌های بسیاری دارد و می‌توان آن‌ها را در دو دسته کاملاً مجزا قرار داد. امروزه کارگاه‌های بسیار زیادی در این حوزه فعالیت دارند؛ مجموعه طلا و جواهرسازی صم یکی از باسابقه‌ترین‌ها در این زمینه است. این مجموعه با تکیه ‌بر دانش فنی و کادر مجرب توانسته در کسب رضایت مشتریان خود بسیار موفق عمل کند.

تولیدات این مجموعه کیفیت و استانداردهای لازم را دارد و تمامی مراحل ساخت طلا توسط عوامل مجموعه طلاسازی و جواهرسازی صم که از تجربه بالایی بهره می‌برند، انجام می‌پذیرد. درصورتی‌که قصد سفارش برای تعمیر یا تولید مدلی خاص از زیورآلات را دارید باید در انتخاب طلاساز موردنظر دقت فراوان به خرج دهید. گفتنی است که تمامی سفارش‌ها به درخواست مشتریان توسط این مجموعه انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

حساب کاربری ندارید؟