preloader

مهم‌ترین دانستنی‌ها درباره تعمیرات طلا و جواهر

جواهری صم
تعمیرات طلا و جواهر

عنوان مطالب

مهمترین دانستنیها درباره تعمیرات طلا و جواهر

تعمیرات طلا و جواهر، حرفه‌ای است که به دلیل علاقه شدید خانم‌ها به این اقلام، بیشتر با آن سروکار دارند. اغلب بانوان ترجیح می‌دهند که به‌صورت روزانه از جواهرات خود استفاده کنند. بنابراین طبیعی است که خرابی‌هایی در اثر استفاده مداوم، ضربه و فشار به وجود آید.

مشکلاتی که نیاز به تعمیر آن‌ها ممکن است ضروری باشد موارد متعددی را مانند پارگی زنجیر، جدا شدن نگین، تغییر شکل‌ و سایز کردن طلا و جواهر شامل می‌شوند. به‌طورکلی در این صورت جواهر زیبایی و البته کارایی خود را از دست داده و احتمالاً امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد. اگر جواهر علاوه بر ارزش مادی، ارزش معنوی نیز داشته باشد تعمیرات آن بیش‌ازپیش ضروری به نظر می‌رسد.

هدف این نوشتار بررسی تعمیرات طلا و جواهر از جنبه‌های مختلف است. درواقع بیان جزئیاتی که می‌توانند درصورت بروز این مشکلات بسیار مفید واقع شوند.

آشنایی با کلیات تعمیرات طلا و جواهر

ماهیت تعمیرات طلا و جواهر از عنوان آن کاملاً پیدا است و شاید نیاز به توضیح بیشتر نداشته باشد. این حرفه زمینه‌ای کاملاً تخصصی دارد. با توجه به بهای قابل‌توجه طلا و جواهر و بعضاً ارزش معنوی آن‌ها، تعمیرات باید با حساسیت بالایی صورت گیرید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. ازاین‌رو انتخاب کارگاه و فروشگاه معتبر برای انجام تعمیرات، از الزاماتی است که باید به آن توجه کنید.

کارگاه‌های شناخته‌شده، اکثراً از کادری مجرب و متخصص استفاده می‌کنند و نسبت به تعهدات خود مسئولیت‌پذیر هستند. معمولاً هم خدمات آن‌ها شامل جوشکاری طلا و جواهر، سایز کردن و مونتاژکاری می‌شود. البته موارد ذکرشده گوشه‌ای از خدماتی است که ارائه می‌شوند.  

تکنیک‌های مورد استفاده در تعمیرات طلا و جواهر

تعمیرات طلا و جواهر و تکنیک‌های که برای آن‌ها استفاده می‌شوند، به پارامترهای متنوعی از قبیل عیار، یکپارچه بودن یا چندتکه بودن، نگین‌دار بودن و مواردی ازاین‌دست بستگی دارند. در ادامه برخی از رایج‌ترین تعمیراتی که ممکن است انجام شوند را موردبررسی قرار خواهیم داد.

تعمیرات طلا و جواهر نگین‌دار

تعمیرات طلا و جواهر

معمولاً برای اعمال نگین بر روی یک جواهر از دو روش استفاده می‌شود. روش اول را اصطلاحاً مخراج گویند که برای به‌کار بردن نگین از یک پایه بهره برده می‌شود. در این شرایط اگر پایه نگین دچار مشکل شده باشد باید به کارگاه تعمیرات طلا مراجعه کرد. اگر روش دوم نگین‌دار کردن یک جواهر که بهره‌گیری از چسب است، مورداستفاده قرارگرفته باشد، امکان تعمیر در خانه نیز وجود دارد.

معمولاً برای این منظور از چسب‌هایی استفاده می‌شود که قدرت بسیار بالایی دارند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به چسب ALFA اشاره کرد که به‌راحتی قابل‌تهیه است.

تعمیرات عمومی طلا و جواهر

منظور از این عنوان مجموعه اقدامات کلی است که اغلب بر روی جواهرات آسیب‌دیده انجام می‌شود. گفتنی است که این سری از تعمیرات بیشتر بر روی انگشترها، گردنبندها و دستبندها صورت می‌گیرد. اولین قدم در تعمیرات طلا و جواهر تمیز کردن آن‌هاست. معمولاً از دستگاه اولتراسونیک برای این منظور استفاده می‌شود که در طی آن آلودگی‌های سطحی به‌طور کامل جدا می‌شوند. با این کار بررسی قطعه با وضوح بیشتری امکان‌پذیر است.

شاید برایتان جالب باشد که طلای سفید، خود ذاتاً دارای رنگ زرد است. آنچه موجب سفیدی آن می‌شود رادیوم می‌باشد که در آن به‌کار رفته است. در برخی از جواهرات که طلای سفید در آن‌ها مورداستفاده قرار گرفته، رادیوم رفته‌رفته از بین می‌رود. این مورد موجب می‌شود که جواهر، رنگ سفید خود را از دست بدهد. برای رفع این مشکل از آبکاری رادیوم استفاده می‌شود تا قطعه شمایل ابتدایی خود را به دست آورد.

پرداخت، یک نوع دیگر از تعمیرات طلا و جواهر است که عمومیت بیشتری دارد. به دلیل استفاده زیاد از یک قطعه جواهر، ممکن است بر روی آن خط  و خش‌هایی ایجاد شود. برای رفع این موارد نیاز است تا صیقل‌کاری بر روی طلا صورت گرید. لازم به ذکر است که اگر یک قطعه طلای سفید پرداخت شود نیاز به آبکاری رادیوم نیز وجود خواهد داشت.

جوشکاری طلا و جواهر نیز یکی دیگر از تعمیرات رایج است. با پیشرفت فنّاوری جوشکاری لیزری در این صنعت بکار گرفته شده که تحول عظیمی را رقم‌ زده است. این نوع جوشکاری دقت را به میزان قابل‌توجهی بالا می‌برد. به‌گونه‌ای که امکان جوش نقطه‌ای بر روی قطعات ظریف طلا و جواهر فراهم گردیده است. از این‌ روش برای برش سنگ‌های قیمتی نیز استفاده می‌شود.

انجام تعمیرات بر روی جواهرات پرکاربرد

در بین جواهرات، انگشتر و گوشواره بیشترین کاربرد را در بین افراد دارد. ازاین‌رو بروز مشکل در این اقلام اجتناب‌ناپذیر است. اما تعمیرات انگشتر و گوشواره شامل چه موارد و چه نکاتی است؟ برای درک بهتر هر یک را به‌صورت موردی ارزیابی خواهیم کرد.

تعمیرات انواع انگشتر

تعمیرات طلا و جواهر

افراد مکرراً برای انجام کارهای گوناگون از دست‌های خود استفاده می‌کنند. بدیهی است که انگشترها بیشتر از هر طلای دیگری در معرض خرابی قرار دارند. اولین مشکلی که ممکن است در انگشترهای نگین‌دار رخ دهد، فرسایشی است که در شاخک‌های آن ایجاد می‌شود. شاخک بخشی از انگشتر است که نگهدارنده نگین می‌باشد. درواقع این کار را می‌توان در دسته مونتاژکاری طلا و جواهر قرار داد.

گاهی اوقات نیاز است سایز انگشتر تغییر داد شود تا اندازه‌ی مناسبی برای دست پیدا کند. در برخی موارد نیز ممکن است سنگ، نگین و یا هر قطعه گران‌بهای دیگر که بر روی انگشتر قرارگرفته، شل شده و جدا شود. مهم است در هنگام جایگزینی از گوهری با جنس یکسان استفاده شود تا انگشتر شمایل اولیه خود را حفظ کند.

تعمیرات گوشواره

تعمیرات طلا و جواهر همیشه به دلیل آسیب‌های به وجود آمده نیست. گاهی اوقات ممکن است شما بخواهید تغییراتی را در راستای رسیدن به مدلی جدید ایجاد کنید. در مورد گوشواره این مورد بیشتر صادق است. چراکه می‌توان با تغییر در قلاب گوشواره به طرحی کاملاً جدید دست پیدا کرد.

به‌طورکلی گوشواره‌ها کمتر از سایر موارد دچار آسیب می‌شوند؛ اما ممکن است مواد شیمیایی که معمولاً برای رنگ مو خانم‌ها استفاده می‌شوند بر روی آن‌ها تأثیر بگذارند. تغییر رنگ یکی از شایع‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است رخ دهد که با مراجعه به یک تکنسین ماهر می‌توان این مشکل را خیلی راحت برطرف کرد.

معرفی دو دستگاه پرکاربرد برای تعمیرات طلا و جواهر

برای انجام تعمیرات طلا و جواهر دستگاه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند. دراین‌بین دو دستگاه فرز و برش لیزر جزو پرکاربردترین‌ها می‌باشند. در ادامه شرح مختصری از این دستگاه بیان شده است.

دستگاه فرز مخصوص تعمیرات طلا و جواهر

این دستگاه دارای مدل‌های متنوعی است که هریک خصوصیات خاصی دارند. دستگاه‌های فرزی که برای طلا و جواهرسازی استفاده می‌شوند به نسبت سایر موارد ظریف‌تر بوده و دقت بسیار بالایی دارند. به این دستگاه در برخی موارد مینی فرز نیز گفته می‌شود و مدلی تحت عنوان فرز انگشتی نیز در این صنعت بسیار پرمصرف است. واضح است که این دستگاه هم از حیث اندازه و هم وزن باید در سطح پایینی قرار داشته باشد تا برای کار مداوم و طولانی‌مدت، دست را خسته نکند.

تعمیرات طلا و جواهر

دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر برای تعمیرات طلا و جواهر کاربردهای فراوانی دارد. این دستگاه علاوه بر برش برای جوش دادن قسمت‌های مختلف استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال در صورت ایجاد پارگی در زنجیرها، این دستگاه قادر است تا اتصال را با دقت بسیار بالایی انجام دهد.

علاوه بر سرعت و دقت، تمیزی کار بعد از تعمیرات نکته بسیار مهمی است. در حقیقت قطعه بعد از تعمیر نباید نشانی از ناپیوستگی و زدگی داشته باشد. همه آنچه بیان شد به‌آسانی با دستگاه برش لیزر امکان‌پذیر است.

سخن پایانی

تعمیرات طلا و جواهر امری است که کاملاً مرسوم بوده و در صورتی ایجاد مشکل برای جواهرات شما جایی هیچ نگرانی وجود ندارد. اگر به سراغ تکنسین‌های حاذق بروید، تعمیرات به نحوی صورت خواهد گرفت که تشخیص آن برای خود شما نیز سخت خواهد بود.

کارگاه طلاسازی و جواهرسازی صم مکان مطمئنی است که شما کاربران عزیز در صورت نیاز می‌توانید به آن مراجعه کنید. این مجموعه تمامی سفارش‌های مربوط به ساخت و تعمیرات طلا و جواهر را پذیرا خواهد بود. گفتنی است همه‌ی مراحل توسط متخصصین این حوزه در بالاترین کیفیت ممکن انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

حساب کاربری ندارید؟