preloader

راهنمای جامع ساخت جواهر (مهم‌ترین تکنیک‌ها و تجهیزاتی که باید در مورد ساخت جواهر بشناسید)

جواهری صم
راهنمای جامع ساخت جواهر

عنوان مطالب

راهنمای جامع ساخت جواهر (مهمترین تکنیکها و تجهیزاتی که باید در مورد ساخت جواهر بشناسید)

از سال‌های بسیار دور ساخت جواهر همواره در معرض توجه انسان‌ها برای آراستن بوده است. با یافته‌های باستان‌شناسی این نتیجه حاصل شد که جواهرات جزو قدیمی‌ترین تولیدات بشر هستند. برخی روایات صحبت از 100 هزار سال قدمت برای جواهرسازی می‌کنند اما آنچه با اطمینان بتوان در مورد آن صحبت کرد 5000 سال قبل از میلاد مسیح است. زمانی که در مصر باستان ساخت جواهر بسیار رونق داشته است.

جواهرسازی از منظرهای مختلف می‌تواند، حرفه‌ای باشد که برای انتخاب نیاز به بررسی و تحقیق زیادی ندارد. این کار علاوه بر اینکه از روتین‌های همیشگی فاصله دارد، از حیث درآمدزایی بسیار موردتوجه است. درصورتی‌که در این حرفه به حداقل‌های موردنیاز برسید، آنچه طراحی و تولید می‌کنید خود بهترین ابزار برای تبلیغات هستند؛ اما دست‌یابی به حداقل‌های ذکرشده به پیش‌زمینه‌های متعددی نیاز دارد که در این نوشتار آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.

تکنیک‌های مونتاژ برای ساخت جواهر

اینکه برای ساخت جواهر چه تکنیک‌هایی ضروری هستند، یک سؤال بسیار کلی است که شرح فراوانی را می‌طلبد. در حقیقت تکنیک‌های لازم به عوامل مختلفی مانند نوع جواهر، متریال مورداستفاده، شکل و اندازه طرح بستگی دارد.

در نوع جواهر تنوعی وجود دارد و می‌توان از آن به النگو، پابند، گردنبند، دستبند، سرویس عروس و داماد و سرویس جواهر اشاره کرد. مطمئناً هرکدام از این موارد فرآیند ساخت منحصربه‌فردی خواهند داشت. در مورد مواد اولیه نیز کار کردن با چوب، فلز، سنگ، پلاستیک و حتی چرم تفاوت‌های عمده‌ای دارد. در باب شکل جواهرات نیز با گستره‌ی وسیعی از اشکال مانند گرد، زاویه‌دار، تخت و سه‌بعدی روبه‌رو هستیم.

اگر ‌که قصد تولید جواهرات یکپارچه مانند حلقه انگشتری را نداشته باشید، تکنیک‌های مونتاژ اغلب دارای روند ثابتی هستند. روش کلی کار در این فن‌ها سر هم کردن چند قطعه جدا از هم است که در کنار یکدیگر جلوه زیبایی خواهند داشت. برخی از این موارد در ادامه موردبررسی قرار گرفته‌اند.

تکنیک‌ گره زدن

این تکنیک زمانی کاربرد دارد که هدف استفاده از مهره‌ها در کنار یکدیگر برای ساخت جواهر است. ریزه‌کاری‌های فراوانی در این روش وجود دارد. درواقع شما باید بتوانید انواع گره‌ها را بشناسید و با توجه به نوع جواهر از گره مناسب استفاده کنید. از بحث تشخیص که بگذریم، مورد دیگر توانایی در نحوه صحیح گره‌زنی است؛ در غیر این صورت جواهر تولیدشده از هم جدا خواهند شد.

گره‌ها انواع مختلفی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گره اورهند، مربع، جراحی، نیم خفت و گره سر لارک اشاره کرد.

استفاده از تکنیک به نخ کشیدن در ساخت جواهر

راهنمای جامع ساخت جواهر

در ظاهر وقتی این مورد به گوش می‌رسد، تصور خیلی ابتدایی از یک کار ساده را خواهیم داشت. درصورتی‌که به نخ کشیدن تفاوت‌های زیادی با تصورات ما دارد. اصولی در پشت به نخ کشیدن مهر‌ه‌ها نهفته است که در صورت رعایت نشدن، نمی‌توان به طرحی درخور دست ‌یافت. شاید بتوان این تکنیک را پایه و اساس سایر موارد ضروری دانست.

بافتن، تکنیک حیاتی در ساخت جواهر

آمارها نشان می‌دهد که این تکنیک یکی از لذت‌بخش‌ترین موارد در ساخت جواهر است. شاید دلیل این جذابیت را بتوان تنوع روش‌های بافتن دانست. برای بافتن معمولاً از یک چهارچوب استفاده می‌شود. سپس با استفاده از رشته‌هایی که عمودی و افقی هستند شبکه‌هایی ایجاد می‌شود.

اگر قصد تولید دستبند و یا بازوبند‌های پهن را دارید، روش بافتن، تکنیک کاربردی خواهد بود. ترکیب رنگ‌ها و مواد مختلف به‌گونه‌ای بدیع و نو می‌تواند منجر به تولید طرح‌های مشتری‌پسند شوند.

تولید جواهرات یکپارچه

آمارها نشان می‌دهد که این تکنیک یکی از لذت‌بخش‌ترین موارد در ساخت جواهر است. شاید دلیل این جذابیت را بتوان تنوع روش‌های بافتن دانست. برای بافتن معمولاً از یک چهارچوب استفاده می‌شود. سپس با استفاده از رشته‌هایی که عمودی و افقی هستند شبکه‌هایی ایجاد می‌شود.

اگر قصد تولید دستبند و یا بازوبند‌های پهن را دارید، روش بافتن، تکنیک کاربردی خواهد بود. ترکیب رنگ‌ها و مواد مختلف به‌گونه‌ای بدیع و نو می‌تواند منجر به تولید طرح‌های مشتری‌پسند شوند.

ساخت جواهرات ترکیبی

ساخت جواهر

معمولاً استفاده از رزین برای ساخت جواهرات ترکیبی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این شیوه تولید جواهرات از قابلیت ژلاتینی رزین استفاده می‌شود. در حقیقت رزین در ابتدا حالت مایع با گرانروی مناسب دارد اما بعد از گذشت زمان کاملاً به حالت ‌جامد درخواهد آمد.

گفتنی است در این تکنیک کمی از کار با فلزات بخصوص طلا فاصله می‌گیرید و اغلب ترکیباتی از چوب و رزین مورداستفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که زیبایی برخی از این جواهرات به‌اندازه‌ای زیاد است که قیمت‌هایی بسیار بالایی بر روی آن‌ها قرار داده می‌شود و همواره نیز مورد اقبال مشتریان بوده است.

پرداخت، آخرین تکنیک ساخت جواهر

پرداخت آخرین مرحله در فرآیند ساخت جواهر است. پرداخت یک جواهر شامل مواردی از قبیل براق کردن، سنباده‌زنی، رنگ‌آمیزی و شن‌مال کردن می‌شود. البته که ممکن است کارهای دیگری در این مرحله نیز انجام شود. به‌طورکلی بعد از مرحله پرداخت کار، محصول آماده عرضه خواهد بود.

معرفی برخی از ابزارهای لازم برای ساخت جواهر

بدیهی است که برای شروع هر فعالیتی، داشتن ابزار مناسب اهمیت زیادی دارد. برای ساخت جواهر طیف وسیعی از لوازم موردنیاز است که پرداختن به همه آن‌ها کار مشکلی است. ازاین‌رو بررسی دو مورد از مهم‎‌ترین‌ها، برای این بخش در نظر گرفته شده است.

1. دستگاه آبکاری برای ساخت جواهر

آبکاری یکی از فرآیند‌های رایج در ساخت جواهر است. در طی این پروسه بر روی یک جواهر و یا یک قطعه رسانا که جنسی غیر طلا دارد، لایه‌ای نازک از طلا اعمال می‌شود. این کار با هدف‌های مختلفی ازجمله بهبود زیبایی، جلا دادن و افزایش مقاومت انجام می‌شود.

برای پروسه‌ای که توضیح داد شد دستگاه‌های بسیار متنوع وجود دارد که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. به‌عنوان‌مثال ممکن است در یک دستگاه بتوان به‌طور هم‌زمان چندین نمونه را لایه نشانی کرد. در برخی دیگر ممکن است سرعت عملیات بیشتر و کیفیت بهتر باشد؛ اما تمامی این دستگاه‌ها ماهیتاً یک پیل الکتروشیمیایی بوده که دارای بخش‌هایی مانند مخزن الکترولیت، محلول الکترولیت، کاتد، آند و منبع تغذیه هستند.

2. کوره جواهرسازی

کوره‌هایی که برای ساخت جواهر استفاده می‌شوند، لوازمی هستند که با ایجاد حرارت قابل‌توجه (حدود 1200 سانتی‌گراد) امکان ذوب فلزات موردنظر را فراهم می‌کنند. این دستگاه‌ها برای جواهرسازی ابعاد و اندازه‌های به نسبت کوچک‌تری دارند و به مدل‌های گازی، گازوییلی و الکتریکی تقسیم‌بندی می‌شوند. دو مورد اول به دلیل ایجاد آلودگی‌های فراوان استفاده از آن‌ها رفته‌رفته منسوخ‌شده و جای خود را به کوره‌های قدرتمند القایی دادند.

در یک دسته‌بندی دیگر کوره جواهرسازی در دو گروه تک فاز و سه فاز قرار می‌گیرند؛ اما به‌طورکلی دارای چهار بخش مجزا هستند که می‌توان به بوته ذوب، محفظه کوره، بدنه و سیستم برق آن اشاره کرد.

راهنمای جامع ساخت جواهر

ضرورت استفاده از ابزارها برای ساخت جواهر

برای ساخت جواهر ابزارهای متعددی وجود دارد که هر یک در مراحل مختلف تولید، مورداستفاده قرار می‌گیرند. درواقع به‌کارگیری از آن‌ها در بخش‌های گوناگون کاملاً ضروری است. با توجه به آنچه بیان شد معمولاً ابزارهای ضروری تولید جواهر به‌صورت پک به فروش می‌رسند که حداقل نیازهای اولیه را برطرف کنند. این توضیح در مورد دستگاه‌های جواهرسازی مانند دو مورد ذکرشده در بخش قبل نیز صادق است.

سخن پایانی

در پایان می‌توان به این نتیجه رسید که جواهرسازی دارای جزئیات فراوانی است. از شناخت و نحوه استفاده از ابزارها گرفته تا مهارت‌هایی که برای این کار تعریف می‌شوند؛ اما با تمام مشکلاتی که ممکن است در این حرفه وجود داشته باشد، ساخت جواهر کاری بسیار پردرآمد است و تنوع و خلاقیت در آن حرف اول را می‌زند.

مجموعه طلا و جواهرسازی صم یکی از قدیمی‌ترین مراکز ساخت طلا و جواهر است که کیفیت محصولات جزو لاینفک تولیدات آن‌ها است. این مجموعه با به‌کارگیری از مدرن‌ترین تجهیزات و کادری متخصص بستری از نو‌آوری را ایجاد کرده است. گفتنی است تمامی سفارش‌ها اعم از تعمیر و تولید توسط این مجموعه موفق انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ورود

حساب کاربری ندارید؟